W każdym silniku spalinowym znajduje się wiele podzespołów i elementów, które podlegają czasowemu zużyciu. Najczęściej podzespoły te należy zregenerować lub wymienić. Do takich elementów zaliczane są wtryskiwacze, które wchodzą w część układu wtryskowego, które można było spotkać już w przypadku pierwszych silników diesla. Czym są wtryskiwacze? Dlaczego wymagają regeneracji lub wymiany? Co warto o nich wiedzieć?


 

Uszkodzone wtryskiwacze Denso 23670-27030 Toyota
Przyczyną uszkodzenia było zużycie eksploatacyjne oraz zlej jakości paliwo!

Co to są wtryskiwacze?


Wtryskiwacze to część układu wtryskowego, które znajdują się zarówno w starszych, jak i nowych modelach diesla. Podobnie do swoich poprzedników można je spotkać nawet w bardzo nowoczesnych silnikach. To od nich zależy, czy silnik będzie działał poprawnie, czy też narażony będzie na awarie. Tak naprawdę rolą układu wtryskowego jest jedna kluczowa czynność- dostarczanie odpowiedniej ilości paliwa, która obecnie potrzebna jest jednostce napędowej. Takie kwestie, jak wielkość danego poboru w danym momencie paliwa uzależniona jest od kilku czynników, pośród których wymienić można obrotową prędkość wału korbowego oraz całkowite, chwilowe obciążenia. Wtryskiwacze odpowiedzialne są za ilość rozpylanego paliwa, ilość mocy obrotowej silnika, czy za proces spalania.

Etapy regeneracji wtryskiwaczy w silnikach diesla


Demontaż

Pierwszym etapem regeneracji wtryskiwaczy jest oczywiście demontaż. Chociaż czynność ta nie wymaga wiele pracy, najczęściej związana jest z koniecznością dysponowania specjalistyczną wiedzą. Nieprecyzyjne lub nieprzemyślane ruchy mogą spowodować więcej szkód, niż mogłoby się wydawać. W związku z tym jeżeli Państwa wtryskiwacze wyagają regeneracji, zachęcamy aby Państwa mechanik dokonał demontażu wtryskiwaczy a następnie skontaktował się z nami - odbierzemy od niego wtryskiwacze i przywieziemy naprawione.

Analiza mikroskopowa i montaż

To proces polegający na analizie ewentualnych problemów, które mogą być niewidoczne gołym okiem. Diagnoza takich miejsc sprawia, że możliwe jest wymienienie poszczególnych elementów wtryskiwacza oraz możliwe jest złożenie go w całość i ponowny montaż. Wtedy też przychodzi pora na pomiary parametrów wtryskiwaczy. Wtryskiwacze powinny być także dokładnie i prawidłowo ustawione, aby spełniały swoją funkcję. Czynności te dokonywane są na specjalistycznych stołach pomiarowych. Stoły te zwane są probierczymi. Zadaniem ich jest wierne odtworzenie pracy wtryskiwaczy oraz dokonanie analizy pomiarów i obliczeń umożliwiającej wprowadzenie ewentualnych poprawek. Po sprawdzeniu poprawnego działania pozostaje już wyłącznie ponowny montaż wtryskiwaczy w silniku.

Czy można zregenerować wtryskiwacz samodzielnie?


Regeneracja wtryskiwaczy wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także urządzeń i doświadczenia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że samodzielna regeneracja jest niemożliwa. W trakcie poszukiwania specjalistów zajmujących się usługami tego typu warto wziąć pod uwagę to, jak długo dana firma obecna jest na rynku i jakie są opinie na jej temat . Dzięki zaufaniu specjalistom, mają Państwo pewność, że wtryskiwacze będą pełniły swoje zadanie, nie obciążając pracy silnika. Czyste i drożne wtryskiwacze to gwarancja poboru takiej ilości paliwa, jaka obecnie potrzebna jest jednostce napędowej. W naszym zakładzie wykonujemy regenerację wtryskiwaczy na poziomie premium.

Jak dbać o wtryskiwacze?


W celu zachowania optymalnej pracy wtryskiwaczy warto przynajmniej raz w roku dokonać analizy ich stanu, można poprosić o to swojego mechanika przy okazji regularnych prac serwisowych. Można także stosować ogólnodostępne środki do czyszczenia wtryskiwaczy diesla, jednak nie jest to tak skuteczne, jak profesjonalna usługa wykonana np. w naszym warsztacie.

Jeśli są Państwo z Krakowa lub z okolic i jeśli są Państwo zainteresowani regeneracją wtryskiwaczy zapraszamy do kontaktu.

ZAMÓW CZYSZCZENIE DPF I FAP W 24H